Sloboda a nenápadní hrdinovia
Dňa 25. novembra 2020, v deň 31. výročia prepustenia posledných politických väzňov komunistického režimu v Československu, uskutočnila sa o 10:00 on-line diskusia k téme Sloboda a Nenápadní hrdinovia. On-line diskusia nahradila z dôvodu súčasnej pandemickej situácie každoročnú slávnostnú študentskú konferenciu projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Podujatie OZ Nenápadní hrdinovia a KPVS sa uskutočnilo v spolupráci s Klubom pod lampou a podporou Nadácie Konráda Adenauera. Moderátorom online diskusie bol Šimon Jaseňák.
V úvodnej časti vystúpila v zastúpení Nadácie Konrada Andenauera Gabriela Tibenská a predseda OZ Nenápadní hrdinovia František Neupauer. Predstavili hlavnú ideu projektu NH, priblížili jeho začiatky a vysvetlili jeho dôležitosť pre súčasnosť. „Hlavným motívom, prečo to robíme, je vďačnosť. Vďačnosť voči tým, ktorí nám prinavrátili slobodu.“ uviedol Neupauer.
Druhá časť diskusie bola venovaná osobným skúsenostiam účastníkov diskusie, vyrovnávaniu sa s minulosťou a názormi o riešení mýtov o bývalom politickom režime. V tejto časti vystúpili Marián Čaučík, ktorý vyrozprával príbeh svojej mamy, politickej väzenkyne. Soňa Gyarfášová, redaktorka RTVS, venuje sa téme nespravodlivo stíhaných veľa rokov. Matej Marušin, herec a predstaviteľ role Silvestra Krčméryho v SND, poukázal na potrebu pripomínať príbehy vzácnych osobností z čias neslobody. OZ Nenápadní hrdinovia zastupovala Anna Kalafutová, ktorá sa zapojila do niekoľkých ročníkov projektu NH.
Úvod poslednej časti diskusie patril prezentácii jednej z deviatich prác študentov, ktorí sa tento rok zapojili do XII. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia. Študenti Spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove predstavili životný príbeh členiek rehole Congregatio Jesu, ktoré zažili násilnú akciu ŠtB – Akciu R (rehoľníčky). Diskusia pokračovala diskusia potom so študentmi zo Žiliny: Dianou Žanonyovou, Matejom Pevným, Miriam Bandíkovou, a ich učiteľkou Alicou Virdzekovou. Diskutovalo sa o témach ako sú napr. trendy vyučovania dejín a dôležitosť výučby dejín 20. storočia. Zúčastnení študenti hovorili o motivácii, ktorá ich priviedla k účasti na projekte, o tom, čo im projekt dal do života a predstavili výsledky svojej práce. Záznam z diskusie si môžete pozrieť TU (link https://www.facebook.com/nenapadni.hrdinovia)
Občianske združenie Nenápadní hrdinovia vyzýva mladých
ľudí k zachyteniu príbehov tých, ktorí nám prinavrátili slobodu. Od roku 2009 sa do projektu NH zapojilo 424 žiakov zo Slovenska, Poľska, Česka a Ukrajiny .so 198 prácami o prenasledovaných v období komunizmu. Tento rok sa do XII. ročníka projektu zapojilo 18 študentov. „Pozývame mladých ľudí i pedagógov, aby si pozreli záznam študentských prezentácií. Tým, ktorí nám do 10. decembra 2020 napíšu, čo ich na prezentácii zaujalo, pošleme peknú publikáciu.“ Doplnil za OZ Nenápadní hrdinovia Juraj Kasarda (kontakt: jurajkasarda@gmail.com). Link na prezetnácie TU – https://www.youtube.com/user/november89eu