Zažili sme historické dobrodružstvo
14. novembra sa začalo naše trojdňové historické dobrodružstvo. Organizátori projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom v rokoch 1945 – 1989 nás pozvali na slávnostnú konferenciu, ktorá bola vyvrcholením našej práce o nenápadnom hrdinovi – iniciátorovi sviečkovej manifestácie – Mariánovi Šťastnom.
V piatok doobeda sme spolu s ďalšími 11 tímami odprezentovali osudy našich nenápadných hrdinov a podarilo sa nám zabodovať medzi tromi najlepšími. Umiestnili sme sa v zlatom pásme, čomu sa veľmi tešíme.
Organizátori pre nás pripravili aj bohatý program. Po konferencii sme navštívili Španiu dolinu, kde sme mohli vidieť kostol, banskú klopačku a vystúpili sme na haldu, ktorá tu vznikla po ťažbe striebra a medi. Večer sme sa prešli po nočnej Banskej Bystrici a uctili sme si 1. predsedu ÚPN Jána Langoša – a navštívili sme hrob evanjelického farára a básnika Martina Rázusa.
V sobotu sme si prehliadli budapeštianske Námestie hrdinov. Hlavným cieľom však bol Dom teroru. Jeho expozícia je venovaná dobe fašizmu a komunizmu v Maďarsku. Ukrýva množstvo dokumentov zachovaných z obdobia dvoch totalitných režimov a slúži aj ako pamätník obetiam tohto teroru.
V niektorých miestnostiach nám chodil mráz po chrbte, napríklad v samotke alebo vo vyšetrovni. Najviac nám utkvela v pamäti väzniaca miestnosť, kde sa dalo ledva stáť, či prístroje na popálenie tiel. Po takomto zážitku sme si uvedomili, aké veľké šťastie máme, že žijeme v demokratickej krajine.
Konferencia nám nedala len nové kamarátstva a zážitky, ale spoznali sme aj iných nenápadných hrdinov. Na skutočných životných príbehoch sme pochopili, aký bol život v tej dobe ťažký.
Rady by sme poslali veľké a srdečné poďakovanie do Kanady nášmu hrdinovi Mariánovi Šťastnému, ktorý bol ochotný s nami komunikovať aj napriek tomu, že bol často zaneprázdnený.
Naša vďaka patrí aj Občianskemu združeniu Nenápadní hrdinovia, Konfederácii politických väzňov Slovenska, Katedre histórie FHV UMB v Banskej Bystrici, VSŽaSP sv. Alžbety, Múzeu zločinov a obetí komunizmu, Nadácii Konráda Adenauera, Kolégiu Antona Neuwirtha, mestu Banská Bystrica a najmä gestorovi projektu pánovi Františkovi Neupauerovi.
Ďakujeme pani profesorke Mgr. Juríčkovej, ktorá sa nám počas siedmich mesiacov venovala na úkor svojho voľného času a pomohla nám vytvoriť niečo, na čo sme teraz hrdé.
V neposlednom rade sme veľmi vďačné všetkým tým, ktorí nás podporili a povzbudili.
Beňadiková Jana, Kmeťová Kristína, Vrecková Lenka
Autorky študujú na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi.