Múzeum komunizmu má už strechu nad hlavou. Podpísali zmluvu o priestoroch
Bratislava - Vo štvrtok 18. októbra nadobudne platnosť zmluva medzi Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce Svätej Alžbety a Občianskym združením Nenápadní hrdinovia, ktoré v podkrovných priestoroch budovy na Námestí slobody (vedľa Úradu vlády SR) pripravuje Múzeum zločinov a obetí komunizmu (a iných totalitných ideológii). V druhej polovici novembra by už mohli dané priestory navštíviť prví návštevníci v tzv. skúšobnej prevádzke. Oficiálne otvorenie pripravujú dobrovoľníci z Občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia na 25. marec budúceho roka pri príležitosti 25. výročia od Sviečkovej manifestácie.
„Naša univerzita pôsobí a pomáha v štátoch, ktoré zasiahli hrôzy občianskych vojen a diktatúr. V tom vidíme aj obsahový vklad našej školy do činnosti múzea – venujeme exponáty z Rwandy, Kambodže a podobne,” uviedol rektor Vladimír Krčméry, ktorý už na konferencii Pamäť a osobnosť v máji tohto roka dal verejný prísľub, že poskytne na dané účely priestor za symbolické euro. Zmluva je podpísaná na päť rokov.
“Už niekoľko rokov sa naši členovia venujú prednáškovej a odbornej činnosti súvisiacej so zaznamenaním životných osudov “nenápadných hrdinov”. Títo ľudia nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. V tejto činnosti chceme pokračovať aj na pôde vznikajúceho múzea. Naším plánom je predovšetkým zdokumentovať každú obeť komunistického režimu” uviedol František Neupauer. Chceli by spracovať prvých sto mien zo 70 tisíc rehabilitovaných. “Francúzsky prezident sa zhrozil, keď prieskum verejnej mienky ukázal, že každý druhý Francúz nevie o tragických dejinách francúzskeho národa, keď Francúzi konali zločiny proti ideálom a vlastnej identite. Vieme ako je to na Slovensku?” pýta sa Neupauer.
Koncom mája si priestory pozreli členovia Občianskeho združenia. Neskôr ich ukázali dcéram politických väzňov, Františkovi Mikloškovi, Rudolfovi Dobiášovi. Oslovili s prosbou o podporu poslancov a europoslancov, pričom pozitívne zareagoval europoslanec Eduard Kukan a podpresedníčka NR SR Erika Jurínová. Samosprávne orgány poskytli priestor na propagáciu v médiách, ako aj formou projektov. Prvým podnikateľským subjektom, ktorý prisľúbil podporu projektu, je advokátska kancelária Škubla & Partneri s.r.o. Vďaka tejto podpore mohli členovia OZ Nenápadní hrdinovia natočiť unikátne zábery dvoch žien, ktoré prežili koncentračný tábor i hrôzy komunizmu. Združenie pripravuje spustenie internetovej stránky www.muzeumkomunizmu.sk.
Informácie poskytol Ján Kušnirík z OZ Nenápadní hrdinovia
Kontakt:
kusnirik@november89.eu