Otvorenie XIV. ročníka projektu OZ Nenápadní hrdinovia
OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci Nadáciou Konráda Adenauera, Konfederáciou politických väzňov Slovenska, VŠZaSP sv. Alžbety a ďalšími partnermi otvára nový ročník projektu pre žiakov základných (8. – 9 ročník) a stredných škôl Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Témou XIV. Ročníka projektu je Nositelia solidarity.
Cieľom nového ročníka je pripomenúť si osobnosti, ktoré boli počas komunistického režimu nositeľmi solidarity. Učitelia, ktorí sa zastali prenasledovaných študentov, väzni svedomia. Tí, ktorí vykonali čo i len malý skutok solidarity. „Solidarita sa prejavila aj v intelektuálnej oblasti. Ľudia, ktorí vydávali samizdat, poskytli pravdivé informácie či morálnu podporu, podali pohár vody. Je dobré spoznať ich príbehy,“ uviedol v otváracej prednáške s názvom Solidarita s prenasledovanými autor a gestor projektu Mgr. František Neupauer, PhD. Prednáška sa uskutočnila v Bratislave dňa 25. marca 2022 za účasti učiteľov z Banskej Bystrice, Žiliny, Bratislavy a ďalších miest v rámci podujatia Partnerstva za občianske vzdelávania.
Od vzniku projektu v roku 2009 sa doň zapojilo už skoro 500 študentov, ktorí napísali viac ako 200 príbehov nenápadných hrdinov. O niektorých z nich boli natočené aj dokumentárne filmy. Projekt Nenápadní hrdinovia vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti a ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Úlohou žiakov je objaviť a zaznamenať príbehy ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Termín odovzdávanie prác je koniec októbra. Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu, prezentujú svoje práce na slávnostnej konferencii, ktorá sa koná v predvečer spomienky na Nežnú revolúciu.
Boli by sme radi, ak študenti okrem dejinných tém otvoria svoje srdce a postoje v duchu konkrétnej solidarity k ľuďom, ktorí to aktuálne potrebujú. Zvlášť tým najzraniteľnejším a ľuďom utekajúcim pred vojnou.
Viac informácií o podmienkach projektu nájdete na stránke www.november89.eu, Facebooku: Nenápadní hrdinovia a Instagrame: Nenápadní hrdinovia.
Tento ročník projektu bude podporený i Ministerstvom spravodlivosti SR prostredníctvom Dotácie na podporu ľudských práv.